WordPress temasına bileşen desteği ekleme

 • Teknoloji - Yazı 21 Aralık 2009

  Eğer bloğunuzda kullandığınız temanın bileşen (widget) desteği yoksa o zaman okumaya devam edin. Çünkü bu yazı tam sizin için.

 • Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

  Temamıza bileşen desteği eklemek için öncelikle tema klasöründe bir functions.php dosyası oluşturuyoruz. Eğer zaten bir fonksiyon dosyası varsa ikinci adıma geçebilirsiniz.

  Fonksiyon dosyamıza aşağıdaki kodu ekliyoruz.

  if (function_exists(“register_sidebar”)) {
  register_sidebar(Array(“name” => “Sidebar”));
  }

  Buradaki “name” => “Sidebar” girdisindeki “Sidebar” kelimesini biz tanımlıyoruz. Buraya istediğimiz gibi bir isim verebiliriz. register_sidebar() fonksiyonunu tekrarlayarak istediğimiz kadar alan oluşturabiliriz.

  Şimdi sıra hazırladığımız bu bileşeni temamızda göstermeye geldi. Bunun için aşağıdaki kodu bu bileşeni nerede göstermek istiyorsak oraya yazıyoruz. Örnekte bir sidebar bileşeni yaptığımız için sidebar.php içine uygun bir yere ekliyoruz.

  Burada dikkat edilmesi gereken nokta; dynamic_sidebar() kontrolü yaparken, fonksiyon dosyasında register_sidebar() fonksiyonu ile ekleme yaparken verdiğimiz ismi kullanmalıyız. Aksi takdirde bileşen çalışmayacaktır.

  Artık yönetim panelinden bu bileşene ulaşabilir ve alan ekleyebiliriz. Belirlediğimiz alanlar da temanızda gösterilecektir. Ancak bileşene bir alan ekleyinceye kadar temada bir şey gösterilmeyecektir. Bunu önlemek için aşağıdaki gibi bir başlangıç değeri girilebilir.

  Yukarıdaki kod ile eğer panelden bir alan eklenmez ise wp_list_categories() ile kategorileri göstermiş olduk. Siz isterseniz burayı boş bırakabilir ya da dilediğiniz başka bir şey gösterebilirsiniz.

  Artık sizin de temanızın bileşen desteği olmuş oldu. Ve her seferinde kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadı.