Windows sunucularda WordPress kalıcı bağlantılarına kesin çözüm

 • Teknoloji - Yazı 17 Haziran 2010

  Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

  Uzun zamandır düşündüğüm ve kişisel tecrübelerim ile ortaya çıkan Windows sunucularda Wordpress Permalinks-Kalıcı Bağlantılar ayarları için kesin çözümü sizlerle paylaşıyorum.

 • Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

  Bilindiği gibi, kalıcı bağlantı yapısını kullanmak için; Linux sunucuda .htaccess dosayına yazma izni hakkı verildiği zaman WordPress gerisini kendi halleder. özel bir takım ayarlamalar ihtiyaç yoktur. Ancak sitesi Windows sunucuda barınan WordPress kullanıcıları bu kalıcı bağlantı konusunda çok sıkıntı yaşarlar.

  İşte bu yüzden sizlere uzun zaman sonunda bu işi kesin olarak nasıl halledebileceğinizi kişisel tecrübelerim ışığında anlatacağım.
  Öncelikle WordPress’in kurulu olduğu dizinde içeriği aşağıdaki gibi olan bir sayfa oluşturuyoruz. İstediğiniz gibi bir isim verebilirsiniz. Ben WordPress yapısına uygun olarak wp-404.php olarak adlandırdım.

  wp-404.php İçeriği

  $qs = $_SERVER[‘QUERY_STRING’];
  $_SERVER[‘REQUEST_URI’] = substr($qs, strpos($qs, ‘:80’)+3);
  $_SERVER[‘PATH_INFO’] = $_SERVER[‘REQUEST_URI’];
  include(‘index.php’);

  Daha sonra sitemizin 404 hata sayfasını oluşturduğumuz bu dosyaya aşağıdaki şekilde yönlendiriyoruz. Eğer site yönetici kendimiz isek bunu rahatlıkla yapabiliriz. Ancak bir hosting kullanıcısı iseniz yani site yöneticisi değilseniz hosting aldığınız kişi ya da firmadan bunu talep etmelisiniz.

  404 Hata Sayfası Yönlendirme Bilgileri

  Error: 404 Not Found
  Type: URL
  Location: /wp-404.php

  Böylece sunucu tarafında yapacağımız işlemleri tamamladık. Fakat işimiz henüz bitmedi. Şimdi WordPress panelinden kalıcı bağlantı yapısını ayarlayacağız.

  Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyerek kalıcı bağlantı ayarlarının yapıldığı sayfaya geliyoruz. Genel ayarlar ile sitemizin kalıcı bağlantı yapısını ayarlıyoruz. Hazır şablonlardan birini seçebileceğiniz gibi benim gibi en çok kullanılan yöntemi ayarlamak için; Özel yapı seçeneğini seçip karşısındaki alana şablonumuzu giriyoruz.

  Burada, karşımıza iki farklı seçenek çıkıyor. Birincisi şablonun index.php ile başladığı ve standart şablon tipidir ki bu seçenekte genelde problem çıkmaz.

  1. Seçenek

  /index.php/%postname%
  Fakat sizde benim gibi adreste sayfa adı uzantı gözükmemesini temiz bir link olamasını tercih edenlerden iseniz, yani index.php’nin gözükmemesini istiyorsanız, ikinci seçeneği tercih etmelisiniz. Bu durumda ise şablonun sonuna .htm ifadesi gelmek zorundadır.

  2. Seçenek

  /%postname%.htm
  Artık arama motoru dostu bir site bağlantı yapısına sahipsiniz. Daha güzel makalelerde görüşmek üzere sen kalın.