Dünyanın en zeki hayvanları

 • Doğa - Yazı 19 Nisan 2017

  Dünyanın en zeki hayvanları hangileri? Tahmin ettiğiniz hayvanlar bu listede yok.

 • Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

  Kargalar

  Kargaların zeka seviyesi, bilinen tüm kuşların zeka seviyesinden üstündür. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde, kargaların araç-gereç kullanabilme kabiliyetleri test edilmiştir. İnce uzun bir tüpün içine yiyecek koyarak karganın yiyeceği nasıl alacağı gözlenmiştir. Ortama konulan düz bir teli tespit eden karga, telin ucunu çengel şekline getirmiş, yiyeceği kolaylıkla almıştır. Kargalar 6 – 7 aşamalı testleri rahatlıkla geçip hedefine ulaşabilir ve yıllar boyunca anılarını saklayabilirler.

  Filler

  Fillerin beyni ortalama 5 kg ağırlığındadır. Araştırmalara bakıldığında, filler çeşitli objeleri farklı farklı amaçlar için kullanmayı kendi kendilerine öğrenebiliyorlar. Fillerin palmiye yapraklarını yelpaze olarak kullandıkları, sopayla sırtlarını kaşıdıkları, havlayan köpekleri dallarla kovaladıkları da biliniyor. Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının bulgularına göre filler, hangi durumda olursa olsun her zaman takım çalışmasına inanıyorlar.

  Yunuslar

  Yunusların ne kadar zeki olduğu konusunda bilim adamları sürekli araştırma içerisindeler. Bazı bilim adamlarına göre insandan sonra dünyadaki ikinci zeki canlı olarak kabul ediliyor. Vücut kitlesine göre beyin oranını düşününce, hayvanlar aleminde en büyük beyine sahip hayvanlar iri burunlu yunuslardır. Bu türün gelişmiş iletişim becerileri bulunmaktadır, karakteristik özellikler sergilemektedirler ve aynada kendilerini ayırt edebilmektedirler.

  Maymunlar

  Ustalıkla araç-gereç kullanmayı bilen maymun türleri arasında orangutanları, şempanzeleri ve gorilleri sayabiliriz. Bu hayvanlar çoğu yönleriyle insanlar gibi düşünme ve hareket etme kapasitesine sahiptir. Bir gruba dahil olma ve bu grupta iş birliği, çeşitli yönlendirme ve araç gereç kullanımında insanlara çok yakın kabiliyetler sergileyebilirler. Bu yeteneklerinden dolayı hayvanlar arasında en akıllı türler arasındadır.

  Fareler

  Bir farenin bu kadar zeki olup da bu listeye girebileceğini kim tahmin ederdi. Evet, günümüzde farelerin zeka seviyeleri hafife alınsa da, araştırmacılar farelerin oldukça akıllı hayvanlar olduğunu söylüyor. Hatırlamaya yardımcı çok uzun vadeli hafızaları ve hızlı değişen durumlara adaptasyonları üst düzeyde.